İNTES Başkanı Koloğlu, “Ülkemizin yaşadığı sorunların aşılmasında fedakarlık yapmaya hazırız” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan “”Ulaşıma, erişime inanan bir Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız var” dedi

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES) “Ulaştırmada Yeni Dönem” konulu geleneksel toplantısı 27 Eylül 2016 Salı akşamı Sheraton Otel’de yapıldı. Toplantının onur konuğu ve konuşmacısı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan oldu.

Toplantının ev sahibi Tekfen İnşaat ve tesisat A.Ş. oldu.

İNTES Başkanı Celal Koloğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi, yapısal reformlar ve çalışma hayatında alacağı kararları destekleyeceklerini belirterek, “Ülkemizin yaşadığı sorunların aşılmasında fedakârlık yapmaya hazırız” dedi.

Başkan Koloğlu, Türkiye’nin küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen üretmeye devam ettiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın dirayetli tavrı ile Türk halkının menfur darbe girişimini önlediğini, iktidarın ve muhalefet partilerinin hükümet ile demokrasi konusunda aynı kararlılığı gösterdiğini ifade etti.

Hükümetin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Polis teşkilatının etkin şekilde terörle mücadele ettiğini belirten Koloğlu, bu zorlu dönemde Türkiye’de ekonomik olarak önemli gelişmeler kaydedildiğini söyledi.

Son yıllarda ulaştırma sektöründe köklü reformlar yapıldığına işaret eden Koloğlu, “Ulaştırma her alanda dengeli büyümektedir. Ülke genelinde karayolu ağımız yenilenmektedir. Havayolu sektöründe transit noktası olduk. Demiryollarında hız ve konforu yaşıyoruz. Türkiye’nin her noktasından kesintisiz haberleşme sağlanabiliyor.” diye konuştu.

Yatırımcıların beklentisi güven ve istikrar

Koloğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde ciddi kararların hayata geçirildiğine dikkati çekerek, “Dış politikada etkin bir diyalog süreci başlatılmıştır. Rusya ile ilişkilerin olumlu seyri son derece önemlidir. Yurt içi tasarruf oranlarımızı yükseltmeliyiz. Üreterek büyüyen bir ülke olmalıyız. Güvenilirlik ve sürdürülebilirlik, ekonomik yatırımların temelidir. Hukuki düzenlemelerde istikrar ve güven yatırımcıların en önemli beklentisidir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de en uzun köprülerin ve tünellerin, en büyük havalimanlarının inşa edildiğini vurgulayan Koloğlu, uluslararası rekabet gücünün korunmasının teknolojik gelişime ve insan sermayesine bağlı olduğunu dile getirdi.

Başkan Koloğlu, fiber alt yapı uzunluğunun 80 bin kilometreden 270 bin kilometreye çıkarıldığına işaret ederek, “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın yönlendirmesi ile Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği kuruldu. İNTES olarak biz de üye olduk. Sayın Bakanımız Ahmet Arslan da derneğimizin çalışmalarına destek veriyor, bizlere güç katıyor.” ifadelerini kullandı.

Kamu-özel sektör projelerine de değinen Koloğlu, inşaat sektörü için 1,5 milyar liralık ödeneğin serbest bırakılmasının kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

Siz hedef gösterin, biz çalışalım

Hükümetin ekonomi, yapısal reformlar ve çalışma hayatında alacağı kararları destekleyeceklerini belirten Koloğlu, şöyle devam etti:

“Siz bize hedef gösterin, biz çalışalım. Kaynağımız olduğu müddetçe üreteceğiz. Vergimizi ödeyeceğiz, istihdama katkı sağlayacağız. Kayıt dışı ekonomi Türkiye’nin kanayan yarasıdır, işçilerimizin güvenli bir gelecekten mahrum kalması demektir. Vergisini ödeyen işverenlerimiz için ise haksız rekabettir. Kayıt dışı istihdamla hep birlikte mücadele etmeliyiz. Ülkemizin yaşadığı sorunların aşılmasında fedâkarlık yapmaya hazırız.”

Koloğlu, pek çok deneyimli ve köklü firmanın düşük teklifler dolayısıyla sektörden uzaklaştığına dikkati çekerek, Kamu İhale Kanunu’nda yapılacak çalışmalar ile bu sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti.

İNTES’in kurumsal sosyal sorumluluklarının bilincinde olduğunu da dile getiren Koloğlu, “Çevreye önem veriyoruz. Tüm toplantılarımızda plaket vermek yerine ağaç dikme geleneğini başlattık. İNTES Hatıra Ormanımıza yeni fidanlar kazandırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sektördeki büyüme 2017’de artacak

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı da toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye’nin son yıllarda ekonomik olarak ciddi mesafe kat ettiğini dile getirdi.

Küresel piyasa koşullarına rağmen inşaat sektörünün Türkiye’nin büyümesine önemli katkı ve hizmet sağlandığına işaret eden Kafkaslı, “Sektördeki büyümenin 2017 yılında da artarak devam edeceğine inancım sonsuz. Daha güçlü yarınlara inancımızla sürdürülebilir geleceği inşa etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar yaptığımız işlerle yetinmeyeceğiz, hep birlikte dünden daha çok çalışacağız” dedi.

Arslan, Kamu İhale Kanunu dinamik olmalı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Ulaştırmada Yeni Dönem” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, İNTES’in geleneksel toplantılarının Türkiye’nin geleceğini kurarken güzel etkinliklerden olduğunu, sendikanın köklü bir geçmişi bulunduğunu söyledi.

Arslan, Kamu İhale Kanunu’nun güncellenebilir, değiştirilebilir ve dinamik olması gerektiğini belirterek, “Kamu İhale Kanunu, bizim önümüzde engel olmamalı ki yaptıklarımızı daha da büyütelim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın gayretleriyle Türkiye’nin önemli bir ivme yakaladığını vurgulayan Arslan, “Ulaşıma, erişime inanan bir Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız var. Başbakanımızın himayelerinde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ulaştırmada yeni dönemde de tarihler yazmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu tarihleri sizlerle birlikte, şantiyedeki, bürodaki, sahadaki mühendisle teknisyenle teknikerle işçiyle birlikte yazacağız. 14 yıldır yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır.” diye konuştu.

Müteahhitler dünyadaki büyük firmalara patron

Arslan, sanayicilerinin ve müteahhitlerin, bugün dünyadaki büyük firmalara patron olduğunu söyledi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü gibi Türkiye’nin en büyük projelerinde, dünyanın büyük firmalarının taşeron olarak kullanılmasının gelinen nokta açısından çok önemli olduğuna işaret eden Arslan, şunları kaydetti:

“Bir dönem dünyanın büyük firmalarına ne yazık ki taşeronluk yapıyorduk. Taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyorum. Uzunca süredir dünyanın her yerinde büyük işler yapıyoruz. Bizim de dünyanın ilklerinden olan gurur duyduğumuz projelerimiz var. Sadece bir kuş göç yolu üzerinde olması ve bir lagün barındırması nedeniyle projesinde revizyona gidilen bir Osmangazi Köprümüz var. Bir Yavuz Sultan Selim Köprümüz var ki dünyanın en genişi. İstanbul’da yeni havalimanını yaparken bir günde Mısır’daki iki piramidi yapacak kadar malzeme elleçliyoruz. 14 yıldır ülkede oluşan istikrar ve güvenle bunları yapıyoruz. Bütün yüklenici ve paydaşlarımızın elini taşın altına koyması sayesinde yapıyoruz. İnşallah yapmaya devam edeceğiz.”

Kamu İhale Kanunu değişikliği

Arslan, Kamu İhale Kanunu’nda yeni bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin artık kabına sığamadığını, bu nedenle söz konusu kanunun mutlaka güncellenebilir, değiştirilebilir, dinamik olması gerektiğini belirtti.
Bunun için mücadele verdiklerine söyleyen Arslan, “Kamu İhale Kanunu, bizim önümüzde engel olmamalı ki yaptıklarımızı daha da büyütelim. Başbakanımızın da bu konuda talimatları, destekleri var. Amaç hangi işi yaparsak yapalım insanımıza hizmetimizi bir an önce sunmak” dedi.

Daha çok istihdam oluşturmak lazım

15 Temmuz hain darbe girişiminin omuzlara büyük sorumluluk yüklediğini dile getiren Arslan, milletin siyaset, etnik yapı, mezhep, bölgesel ayrım gözetmeksizin millet olma şuuruyla meydanlara çıktığını anımsattı.

Arslan, 15 Temmuz gecesinin gençlerin apolitik yetişmediğinin de göstergesi olduğunu vurgulayarak, darbelerin, İstiklal Savaşı vermenin ne demek olduğunun şuurunda olan gençlerin “Toprak uğrunda ölen varsa vatandır” düsturuyla meydanlara çıktığını anlattı.

Kadınların da bu gece büyük fedakarlık gösterdiğini vurgulayan Arslan, “Altı aylık bebeği bırakıp savaşa giden Nene Hatun’un sahip olduğu iman gücüne sahip o kadar çok kızımız, eşimiz ve annemiz var ki. Bunu görmek geleceğe dair umutlarımızı güçlendirdi. Bizim daha çok çalışmamız lazım, sizin inadına daha çok yatırım yapmanız lazım. Hep beraber daha çok istihdam oluşturmamız lazım” diye konuştu.

“Ulaşan ve Erişen Türkiye” sunumu

Bakan Arslan, ulaştırma alanında yapılan projelerin sadece bulundukları bölgeye değil, ülke geneline hizmet ettiğine dikkati çekerek, Türkiye’nin Asya ile Avrupa, Balkanlar ile Kafkaslar, Kafkaslar ile Ortadoğu arasında köprü konumunda olduğunu ve Türkiye’nin coğrafi konumundan faydalanmak için projeler geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin 1,5 milyar insanın uçakla 3 saatte erişebildiği bir coğrafyada bulunduğunu belirten Arslan, bu coğrafyada 31 trilyon dolarlık ticaret hacminin söz konusu olduğunu anlattı.

Ulaştırma projelerinin en önemli önceliğinin Türkiye’nin coğrafi anlamdaki konumundan yararlanmak, dünyadaki ticaret ve taşıma pastasından pay almak olduğunu söyleyen Arslan, toplantıda “Ulaşan ve Erişen Türkiye” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.