Katılımcı

Alper Bulur
Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi

Salgın Hastalık Döneminde Arabuluculuk Uygulamaları» konulu telekonferansımızı Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi; Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Kanunu Bilim Komisyonu Üyesi Sayın Alper Bulur’un katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda son dönemde arabuluculuk uygulamaları ile arabuluculuk görüşmelerinde şirketlerin hukuk ve insan kaynakları bölümleri başta olmak üzere görüşmelere katılarak tüm tarafların dikkat edeceği hususlar hakkında Bulur tarafından bilgi verildi ve katılımcıların soruları cevaplandırılmıştır.

Bulur dava şartı olarak arabuluculuk konusunda bilgi verirken alternatif çözüm yöntemlerinin en hızlı yöntem olduğu ve çalışma hayatının bu hıza ihtiyacı olduğundan bahsetmiştir.

Arabuluculuk görüşmelerinin nasıl yürütüleceğini belirten Bulur, tarafların online iletişim yoluyla da uyuşmazlık çözüm yöntemi arabuluculuğu kullanabileceğini belirtmiştir. Yapılan görüşmelerde kimlik kontrolü yapılarak, doğruluğu tespit edildiği sürece görüşmelerin geçerliliğinde bir sıkıntı olmayacağına ilişkin görüşlerini paylaşmıştır.