Salgın Döneminde Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Projemiz İşyerlerinde Aşı Uygulamalarının Teşviki Aşaması ile Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü, Sendikamız ve İNTES AKADEMİ işbirliğinde düzenlenen İşyerlerinde Aşı Uygulamalarının Değerlendirilmesi Toplantısı 9 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmalarını İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı.

Pandemi döneminde ortak hareket etme kültürünün öneminin daha iyi anlaşıldığını belirten Celal Koloğlu; «İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı ile yürüttüğümüz Salgın Döneminde Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Projesi ile salgının başında kimsenin ne yapacağını bilemediği olağanüstü dönemde devlet, sendika ve özel sektörle omuz omuza bilgi paylaşımı ve iş birliği yaptık. Çalışanların aşı konusunda bilinçlendirilmeleri için İSG uzmanlarımız, işyeri hekimlerimiz ve insan kaynakları yöneticilerimize önemli görevler düşmektedir. Bizler İNTES olarak bu sürece her türlü katkıyı yapmaya hazırız.” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya yaptığı açılış konuşmasında; “Bugün bu saatte ülkemizde birçok toplantı gerçekleştiriliyor ancak şunu söylemeliyim ki bu toplantıların en önemlisini burada birlikte yapıyoruz. Dünyada insan hayatından daha önemli bir husus yoktur. Bu toplantımızda başarı sertifikası verilecek olmasını da marifetin iltifata tabi olması gerektiği hakikatini hatırlatmasından dolayı faydalı buluyor, İSG konusuna farklı alanlarda öncülük yapan İNTES’i, aşı uygulamalarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi konusunu gündemine aldığı için tebrik ediyorum” dedi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ise konuşmasında; “Bildiğimiz üzere pandemi süreci çalışma hayatına ciddi bir dönüşüm ve değişim getirdi. İş gücü piyasasını desteklemek, işçi ve işverenimize azami destek vermek adına devletimiz salgın sürecinde tüm imkanlarını seferber etti. Pandemi süreciyle çalışma hayatında karşılaşılan yeni sorunların bertarafında yol gösterici olduğuna inandığım bu gibi toplantıları son derece yaralı buluyor, katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıda Yargıtay Onursal Daire Başkanı Mesut Balcı ise “Aşı Uygulamalarının İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden Değerlendirilmesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

İş Yerlerinden İyi Uygulama Örneklerinin paylaşıldığı toplantıda üye firmalarımız Armin Elektrik, CK Enerji, Dorçe Prefabrik, Kolin, Nurol, Türkerler-Astaldi, KMO, Yıldızlar İnşaat sunum yaptılar.

Covid 19’la mücadele kapsamında aşılamanın teşvikine yönelik çalışmalar yürüten üye firma temsilcilerimiz ve  Covid 19 nedeniyle yaşamını yitiren sektör temsilcilerimiz adına İNTES Hatıra Ormanında dikilecek ağaçların sertifika takdimi önümüzdeki günlerde yapılacaktır.