KONUŞMACILAR

Murat İLBARS
Kamu İhale Kurulu Başkan Yardımcısı

Serdar HALICI
Düzenleme Dairesi Başkanı

Erdem BAFRA
Hukuk Hizmetleri Daire Başkanı

Mehmet LAFCI
Kamu İhale Uzmanı

Kamu İhale Kurulu Başkan Yardımcısı Murat İlbars, Düzenleme Dairesi Başkanı Serdar Halıcı, Hukuk Hizmetleri Daire Başkan Erdem Bafra ve Kamu İhale Uzmanı Mehmet Lafcı’nın katılımları ile 6 Nisan 2020 Pazartesi günü Telekonferans seminerlerinin üçüncüsünü gerçekleştirdik.

KİK bürokratları elektronik ihale uygulamaları ve Elektronik Kamu Alımları platformu konusunda bilgi paylaşarak üye firma temsilcilerinin yönelttiği soruları cevaplandırdı.

Toplantıda ayrıca EKAP ile ilgili detaylı bir sunum yapıldı.

2019 yılında Kurum tarafından gerçekleştirilen elektronik ihale uygulamaları hakkında bilgi paylaşan KİK Başkan Yardımcısı Murat İlbars, sistemin önemli ölçüde zaman ve kaynak kazanımı sağlamakta olduğuna vurgu yaptı.

2018 yılından bu yana artarak kullanılan elektronik ihale uygulamalarının bu süreçte daha önem kazandığına dikkat çeken İlbars, kâğıt ortamında yapılan ihalelerde sunulmayacak belgeler tablosunun standart dokümanı ile elektronik ortamda teyit edilebilen belgelerin artık fiziken sunulma ihtiyacı olmadan yeterlilik kriterlerinin tevsikine imkân sağladığına açıklama getirdi.

Hukuk Hizmetleri Daire Başkan Erdem Bafra,  COVİD-19 salgını nedeniyle yüklenicilerin edimlerini neden yerine getiremedikleri hususunu belgelendirmek suretiyle idareyle görüşerek çözüme kavuşturabileceklerini ifade etti.