YÜKSEKTE GÜVENLE ÇALIŞ KAMPANYASI
SEMİNERLERİ
ANKARA-İSTANBUL-ANTALYA

 

İNTES ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 16 Ocak 2019 tarihinde “İnşaat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokolün imzaları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu tarafından atıldı.

Protokol kapsamında 2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları ile İlgili 2018/12 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde talimatlandırılmış olan, “Ülke çapında iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilme ve işletmelerde sürdürülebilir bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim modeli anlayışının hakim kılınması ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının sağlıklı ve güvenilir bir şekilde izlenebilmesini sağlayan bir sistemin oluşturulması” ve “Kamu yatırım projelerinin hazırlık ve uygulama aşamalarında iş sağlığı ve güvenliği konusunun özellikle dikkate alınması” hususları çerçevesinde, inşaat sektöründe iş birliği ile ortak çalışmalar yapması amaçlandı.

Protokolün ana faaliyetlerinden biri “Yapı sektöründe yüksekten düşme kaynaklı iş kazalarının ve bu kazalara bağlı kayıpların önlenmesi için standartlara uygun iş ekipmanı kullanımının yaygınlaştırılması ve sektördeki paydaşların yüksekte güvenli çalışma eğitimleri ile bilgi birikim düzeyinin arttırılması ve yüksekte güvenli çalışma bilincinin oluşturulması amacıyla ‘Yüksekte Güvenli Çalış’ Kampanyasının başlatılması” olarak belirlendi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde Yüksekte Güvenli Çalış Kampanyası kapsamında;  8 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da, 12 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’da, 15 Şubat 2019 tarihinde Antalya’da üç ayrı seminer düzenlendi.

Üç ilde düzenlenen Seminere kamu, özel sektörden iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışanlar ve akademisyenler, sivil toplum örgütleri temsilcileri, öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık bin kişilik katılım sağlandı.

Seminerlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün uzmanları, akademisyenler, inşaat sektörünün önde gelen firmalarının iş sağlığı ve güvenliği uzmanları eğitim niteliğindeki sunumları paylaştılar. Tüm gün süren Seminerlerin açış konuşmaları ise İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün ve Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığının yöneticileri tarafından gerçekleştirildi.

Seminer Metni Özeti Linktedir

SUNUMLAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
Düşmeyi Önleyici ve Durdurucu Sistemler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
Cephe İskeleleri ve Sütunlu Çalışma Platformları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
Yüksekten Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı

Astaldi-Türkerler J.V. Çevre ve İSG Şefi Çağrı Yıldız  
Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Yüksekte Güvenli Çalışma

Mira Endüstriyel Eğitim Dan. Org. İnş. Tic. Ltd. Şti. Eğitmen Haldun Ülkenli
Yaşam Hatlarında İyi Uygulamalar

Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş. A Sınıfı İSG Uzmanı Hakan Özer
Yüksekte Güvenli Çalışıyorum

Mesa İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gürkan Kasap
Kalıp İşlerinde İyi Uygulamalar

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. Toplam Kalite ve SEÇ Temsilcisi Mustafa Aslan 
 Yüksekte Güvenli Çalış

Prof. Dr. Gökhan Arslan
İş Güvenliği Eğitiminde Modern Sanatlar ve Bilişim Teknolojileri